Reklama

Kino epoki politycznej

Kino epoki politycznej

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Sztuka jest zawsze odzwierciedleniem rzeczywistości; czasami ukazuje ją bezpośrednio, innym razem staje się - świadomie bądź nie - jej bladym refleksem. W polskim kinie panuje dziś wręcz moda na tematy społecznie istotne. Dowodzi tego również festiwal Etiuda Anima 2005.
Kadr z filmu Naomi Levari "Pobór"
O

Od tego roku Etiuda podzielona została na dwa niezależne konkursy: szkolnych etiud i animacji (także tych profesjonalnych). Łącznie przyjęto do nich 182 filmy (47 w konkursie etiud i 137 animacji), które stanowią świetną panoramę młodego kina. Jednak obraz, jaki się z niej wyłania, nie napawa wielkim optymizmem. Bo filmy młodych twórców zbyt często grzeszą dosłownością, która opowieść podporządkowuje narzucanej z góry ideologii. Tak wyglądają corocznie przedstawiane brytyjskie dokumenty o antyglobalizacyjnym wydźwięku, w podobną nutę uderzają irańskie animacje, które za warsztatowym minimalizmem kryją patriotyczne i narodowościowe treści.

Nie jest jednak tak, że reżyserzy kryją się za fabularnymi schematami i uciekają w głośne tematy zamiast kreować na ekranie odrębny świat, odsłaniając przy tym własną wrażliwość. Wśród “politycznych" filmów zaprezentowanych...

6310

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]