Między słowami
Między słowami

Ustalenia historyków nie mają przełożenia na kształt pamięci zbiorowej, więc od lat mamy do czynienia z łatwymi do przewidzenia reakcjami obronnymi. Jako argument mający przecinać wszelkie dyskusje przywołuje się zaangażowanie katolików w akcję pomocy Żydom. Mówi się również, że w okresie okupacji Kościół uczynił dla Żydów dokładnie tyle, ile mógł, zaś w obliczu powojennych pogromów presja wywierana przez komunistów uniemożliwiała inne zachowania i wypowiedzi.
Ten schemat interpretacyjny pojawił się po raz pierwszy właśnie w okresie debaty wokół pogromu kieleckiego. 11 lipca 1946 r. prymas August Hlond w wywiadzie dla dziennikarzy zagranicznych przypomniał, że "niejeden Żyd w Polsce zawdzięcza życie Polakom i polskim księżom". Również redakcja "Tygodnika Powszechnego" w swoim ówczesnym oświadczeniu nawiązała do zasług Polaków-katolików, stwierdzając, że gdyby...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]