Reklama

Ładowanie...

Między niebem a ziemią

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Nadzieją chrześcijanina jest niebo. Jakże zdecydowanie dociera to do nas, gdy czytamy akta procesów i męczeństwa pierwszych chrześcijan...

„Saturninus prokonsul rzekł: »Przestańcie być uczestnikami tego szaleństwa«. Wówczas rzekł Cittinus: »Nie mamy nikogo innego, kogo byśmy się bać mieli, jak tylko Boga Pana naszego, który jest w niebie«. Saturninus prokonsul rzekł: »Czy chcecie dostać czas do namysłu?«. Speratus odpowiedział: »W tak świętej sprawie nie ma nic do namyślania się«. Saturninus prokonsul odczytał wyrok z tabliczki: »Speratus, Nartzalus, Cittinus, Donata, Westia i Sekunda i inni mają być ścięci mieczem«. Speratus rzekł: »Dzięki składamy Bogu«. Nartzalus rzekł: »Dziś jako męczennicy będziemy w niebie! Bogu dzięki!«” („Akta męczenników scylitańskich”).

„Krowa runęła najpierw na Perpetuę i powaliła ją na plecy. Ona jednak natychmiast usiadła i zobaczywszy rozdartą tunikę, odsłaniającą jej bok, poczęła ją obciągać, bacząc bardziej na skromność niż na ból. Następnie odszukała spinkę i upięła rozsypane...

2917

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]