Ładowanie...
Między nadzieją a obawą

Największym paradoksem zbliżającej się kampanii prezydenckiej będzie kompletne pomieszanie ról. Zwykle opozycją nazywa się takich, którzy chcą odsunąć sprawujących władzę od zajmowanych urzędów. Tyle tylko że na skutek (wielokrotnie na łamach "TP" sygnalizowanego) absurdu konstytucyjnego, urzędujący prezydent będzie u nas kandydatem partii opozycyjnej. Wysadzić z siodła będzie go próbował ten, kto ma realną władzę w kraju - szef rządu. Zabieganie przez prezydenta o reelekcję w opozycji do rządu raz już przećwiczyliśmy - w 2000 r.
Kontynuacja czy opozycja
Połączenie przewagi, którą daje samo sprawowanie urzędu, z tą, która wynika z krytykowania rządzących, jest - teoretycznie - mieszanką bardzo korzystną. Aleksander Kwaśniewski wykorzystał ją równie zgrabnie, co cynicznie. To Leszek Miller brał na siebie bezpośrednie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]