Reklama

Ładowanie...

Między nadzieją a obawą

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Jak się ma największa partia opozycyjna na rok przed wyborami prezydenckimi? Sytuacja Prawa i Sprawiedliwości zmieniła się bardziej, niż mogłoby to wynikać z samych słupków poparcia.
/rys. Mirosław Owczarek
N

Największym paradoksem zbliżającej się kampanii prezydenckiej będzie kompletne pomieszanie ról. Zwykle opozycją nazywa się takich, którzy chcą odsunąć sprawujących władzę od zajmowanych urzędów. Tyle tylko że na skutek (wielokrotnie na łamach "TP" sygnalizowanego) absurdu konstytucyjnego, urzędujący prezydent będzie u nas kandydatem partii opozycyjnej. Wysadzić z siodła będzie go próbował ten, kto ma realną władzę w kraju - szef rządu. Zabieganie przez prezydenta o reelekcję w opozycji do rządu raz już przećwiczyliśmy - w 2000 r.

Kontynuacja czy opozycja

Połączenie przewagi, którą daje samo sprawowanie urzędu, z tą, która wynika z krytykowania rządzących, jest - teoretycznie - mieszanką bardzo korzystną. Aleksander Kwaśniewski wykorzystał ją równie zgrabnie, co cynicznie. To Leszek Miller brał na siebie bezpośrednie...

11092

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]