Reklama

Między epokami | O książce „Zapisywane z doskoku”

21.02.2022
Czyta się kilka minut
Miała to być historia dla córki, Agnieszki Taborskiej, pisarki i badaczki surrealizmu – notatki sporządzane zrazu „wyłącznie z myślą o niej i tylko dla niej”. Powstała pełnokrwista księga wspomnień będąca czymś znacznie więcej niż dokumentem rodzinnym.
U

Uczona slawistka, autorka mnóstwa prac naukowych, współautorka piętnastotomowego „Atlasu językowego kaszubszczyzny” i „Słownika etymologicznego kaszubszczyzny”, dopisała ważny rozdział do dziejów polskiej inteligencji. ­Lewicowej i antyklerykalnej, z piękną kartą wojenną, po II wojnie odrzucającej nowy ustrój, podejmującej jednak pracę intelektualną i ­tworzącej enklawy duchowej wolności. ­Zaangażowanej w pierwszą Solidarność i opór w stanie wojennym, a dziś mocno rozczarowanej.

Jest tu dystans, jaki daje wiek złączony z dobrą pamięcią – wrażliwą, ale trzeźwą i niesentymentalną. Jest ostre widzenie spraw i ludzi, niepozbawione humoru, ale też dozy goryczy. „Nie wiedziałam do niedawna, ile odwiecznej głupoty kryje się w tym społeczeństwie, z którego przez większość swego życia byłam tak dumna”, ­„sądzone mi jest nieustannie pozostawać w opozycji”. I parę dobitnych przykładów z...

2893

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]