Reklama

Koleżanki z mojej klasy

Koleżanki z mojej klasy

24.07.2012
Czyta się kilka minut
Zofia Lipska-Celińska, ekonomistka, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata: Czy należy umierać za ojczyznę? O to nawet nie pytano, bo to było oczywiste. Wolna Polska była tak wielką wartością, że należało jej poświęcić wszystko, także własne życie.
VI klasa gimnazjum im. Marii Konopnickiej, 1936 r. Od lewej u góry: Zosia Lipska (Celińska)
A

ANNA MATEJA: Z wiarygodnego źródła – czyli od Władysława Bartoszewskiego – wiem, że w Państwowym Żeńskim Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Warszawie chodziła Pani do klasy z kawałkiem polskiej historii.

ZOFIA LIPSKA-CELIŃSKA: To się okazało później. W 1938 r., kiedy zdawałyśmy maturę, byłyśmy grupą koleżanek: Zosia Lewinówna, Wanda Makuch, Hela Balicka, Wisia Łobzowska, Oleńka Zweibaumówna, Hedda Semilówna... O, tu na tym zdjęciu, zrobionym w szóstej gimnazjalnej – jakim cudem ono ocalało?! – siedzimy sobie wszystkie.

Hela Balicka to autorka książek o Hance Szapiro-Sawickiej?

Tak, Hanka Szapiro, zamęczona przez gestapo na Pawiaku w 1943 r., była jej przyjaciółką. Mama Heli była Żydówką; pracowała jako lekarz higienista. Ojciec był inżynierem mechanikiem, pracował m.in. w Towarzystwie Osiedli Robotniczych, dzięki któremu powstało...

19804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]