Reklama

Miasto jak świat

Miasto jak świat

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Delhi wydaje się nie do ogarnięcia. Szkocki pisarz i reporter układa przewodnik po labiryncie złożonym z niezliczonych warstw historii i duchowego szaleństwa.
William Dalrymple w Indiach, 2006 r. Fot. Manpreet Romana / AFP / EAST NEWS
D

Delhi z pewnością nie jest najpiękniejszym miastem subkontynentu indyjskiego. Podzielone na zubożałą, niebywale zatłoczoną część historyczną i zaprojektowane przez brytyjskiego architekta Edwina Lutyensa kwartały administracyjne, przez lata zarosło budowanymi niewielkim kosztem szpetnymi budynkami. Wśród tych zapuszczonych, mało atrakcyjnych dzielnic tu i ówdzie odnaleźć jednak można prawdziwe perły architektoniczne, XVII-wieczne haweli o misternie rzeźbionych fasadach, orientalne pawilony i ogrody z czasów imperium mongolskiego, pozostałości po czasach, kiedy Delhi było najbogatszym i najludniejszym miastem między Stambułem a Edo.

Opisywacz sprzeczności

William Dalrymple, Szkot, w Delhi po raz pierwszy znalazł się w latach 80. XX w. jako 20-latek. Wkrótce potem odbył podróż z Jerozolimy do Mongolii Wewnętrznej śladami Marca Polo; jej opis dał w...

10112

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]