Reklama

Oczy mam złowrogie

10.04.2018
Czyta się kilka minut
Czternastu krewnych autora pozwało go do sądu, zarzucając zniesławienie rodu Knausgårdów i uprawianie w celach wzbogacenia się „judaszowej literatury”. Bo napisał światowy bestseller.
Karl Ove Knausgård, 2013 r. DANIEL NILSSON / SCANPIX / FORUM
Z

Zacznijmy od spoilera. W ostatnim akapicie liczącej ponad trzy i pół tysiąca stron, podzielonej na dziewięć części i sześć ksiąg powieści norweskiego pisarza Karla Ovego Knausgårda (rocznik 1968) „Moja walka”, której ostatnia księga właśnie ukazała się w języku polskim, jej narrator – Karl Ove Knausgård – oznajmia: „Jest godzina 7.07 i powieść jest wreszcie skończona. Za dwie godziny przyjdzie tu Linda, obejmę ją wtedy, powiem, że skończyłem i że nigdy więcej nie zrobię nic podobnego jej i dzieciom. Potem pojedziemy pociągiem do Louisiany. Na tamtejszej scenie odbędzie się wywiad, najpierw ze mną, a potem z nią, bo jej książka się ukazała, skrzy się i żarzy jak gwiaździste niebo w ciemności. Później wrócimy pociągiem do Malmö, wsiądziemy do samochodu i pojedziemy do naszego domu, a ja przez całą drogę będę się rozkoszował, naprawdę rozkoszował myślą, że już nie jestem pisarzem”....

17177

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]