Reklama

Podróż widmo

Podróż widmo

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Brytyjski historyk i indyjski pisarz zmierzają w przeciwległych kierunkach. Mijają się na trasie Wschód-Zachód, zatłoczonej przez ludzi pchających walizy pełne mitów i wyobrażeń. Jeden dotrze do celu, drugi zabłądzi.
Na zdjęciu: William Dalrymple Fot. Sarang Sena / Getty Images / FPM
W

W opowieści o współczesnym świecie, oplecionym siecią połączeń, ważne jest pytanie: czy się wzajemnie rozumiemy? Korytarze komunikacyjne są gotowe – geograficzne i wirtualne autostrady o wielkiej przepustowości nie stawiają poznaniu żadnych granic. Ale czy łatwy dostęp, skrócona ścieżka i szybka podróż sprawiają, że możemy być razem? Czy też bezustannie się rozmijamy, zbyt zajęci samą możliwością bycia w ruchu?

Dwaj pisarze wyruszyli na poszukiwanie Innego. Wyszli sobie naprzeciw, a zawędrowali w zupełnie odmienne rejony. Powieść „Solo” Hindusa Rany Dasgupty i „Dziewięć żywotów”, reporterska odyseja brytyjskiego historyka Williama Dalrymple’a, razem stanowią monetę współczesności – z awersu uśmiecha się nadzieja na spotkanie, na rewersie widać tylko miraże.

Dalrymple, pisarz z potężnym dorobkiem i długą półką nagród, od lat prowadzi jednoosobowe centrum badań nad...

16124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]