Reklama

Miasta dla książki

Miasta dla książki

13.12.2006
Czyta się kilka minut
Nike przybyły dwie poważne konkurentki. Po raz pierwszy wręczono nowe nagrody literackie: 2 grudnia wrocławskiego Angelusa, a 6 grudnia Gdynię.
L

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, której patronuje Anioł Ślązak, wielki poeta niemieckiego baroku, tłumaczony przez Mickiewicza, powołały do życia władze Wrocławia i redakcja "Rzeczpospolitej". Do nagrody w wysokości 150 tys. złotych kandydują wydane po polsku książki prozatorskie z obszaru rozciągającego się od Albanii po Estonię, od Niemiec i Austrii po Rosję. Przewodniczącą jury jest Natalia Gorbaniewska - rosyjska poetka i tłumaczka, od niedawna obywatelka polska - a w jego skład wchodzą Stanisław Bereś, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń i Andrzej Zawada.

W finałowej siódemce znalazły się: "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" Mieczysława Abramowicza i "Warunek" Eustachego Rylskiego (Polska), "Dwanaście kręgów" Jurija Andruchowycza (Ukraina), "Spokój" Attili Bartisa (Węgry), "Białe na czarnym" Rubena...

4094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]