Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

„MERKURY”

„MERKURY”

06.09.2013
Czyta się kilka minut
Bertel Thorvaldsen (1820–1829)
B

Bertel Thorvaldsen, największy obok Antonia Canovy rzeźbiarz okresu klasycyzmu, cieszył się ogromną sławą i niezwykłym uwielbieniem tłumów.
Powstały w Rzymie posąg Merkurego zakupił od artysty w 1829 r. Artur Potocki. Rzeźba przez wiele lat zdobiła pałac w Krzeszowicach, a w 1945 r. trafiła do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Duński artysta przybył do Rzymu w 1797 r. i pod kierunkiem swego rodaka, archeologa Georga Zoegiego, zaczął studiować zabytki Wiecznego Miasta i zapoznawać się ze sztuką starożytną. Thorvaldsen chętnie sięgał po tematy antyczne i inspirował się formą dzieł starożytnych.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]