Reklama

Ładowanie...

„MERKURY”

„MERKURY”

06.09.2013
Czyta się kilka minut
Bertel Thorvaldsen (1820–1829)
B

Bertel Thorvaldsen, największy obok Antonia Canovy rzeźbiarz okresu klasycyzmu, cieszył się ogromną sławą i niezwykłym uwielbieniem tłumów.
Powstały w Rzymie posąg Merkurego zakupił od artysty w 1829 r. Artur Potocki. Rzeźba przez wiele lat zdobiła pałac w Krzeszowicach, a w 1945 r. trafiła do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Duński artysta przybył do Rzymu w 1797 r. i pod kierunkiem swego rodaka, archeologa Georga Zoegiego, zaczął studiować zabytki Wiecznego Miasta i zapoznawać się ze sztuką starożytną. Thorvaldsen chętnie sięgał po tematy antyczne i inspirował się formą dzieł starożytnych.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]