Reklama

Ładowanie...

„KAZANIE ŚW. JANA CHRZCICIELA”

„KAZANIE ŚW. JANA CHRZCICIELA”

06.09.2013
Czyta się kilka minut
Pieter Brueghel Młodszy (1601–1604)
E

Ewangelia św. Łukasza (3, 1-9) opisuje Jana Chrzciciela, syna Zachariasza, nawołującego do chrztu i do przygotowania się do nadejścia Jezusa Chrystusa. Stała się ona punktem wyjścia dla obrazu Pietera Brueghla Starszego. Ważniejszy niż sama ewangeliczna opowieść jest tu jednak kontekst czasu: z jednej strony panowanie katolickiej dynastii Habsburgów, z drugiej – ruch reformacyjny. To rodziło poważne konflikty na tle wyznaniowym.
Artysta nawiązał do licznych wówczas zgromadzeń religijnych z udziałem wędrownych kaznodziejów, często w różnych ustronnych miejscach, na obrzeżach miast lub nawet na leśnych polanach.
Na obrazie Pietera Brueghla Starszego na pierwszy plan wysuwa się „bohater zbiorowy” – ogromny tłum, niezwykle liczebny, sugerujący, jak duży stał się ruch reformacyjny. Jest on skupiony wokół Jana Chrzciciela, ubranego w prostą, brązową szatę, strój typowy dla wędrownych kaznodziejów.
W tle zobaczymy równinę z wijącą się rzeką – tu pełniącą rolę Jordanu.
Pieter Brueghel Starszy (1525/1530–1569) jest jednym z największych artystów niderlandzkich drugiej połowy XVI w. Jego nowatorskie obrazy o wielkich walorach malarskich często stanowiły ilustrację społecznej i politycznej sytuacji, choć pozornie odwoływały się do tematów ewangelicznych.
W związku z jego popularnością zrodził się popyt na jego obrazy. Pojawiło się zatem wielu kopistów i naśladowców jego dzieł, do których należeli m.in. Marten van Cleve i Pieter Balten. Później kopiowaniem dzieł Pietera Brueghla Starszego zajęli się też jego synowie, Pieter Brueghel Młodszy (1564–1637/1638 ) oraz Jan Brueghel Starszy (1568–1625).

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]