Reklama

Melancholia i ekstaza

Melancholia i ekstaza

05.02.2013
Czyta się kilka minut
Z różnych powodów cofnęło mnie nagle 30 lat wstecz...
N

Najpierw dlatego, że pracowałem nad „Rekolekcjami paryskimi” ks. Tischnera, a jest to zbiór kazań, konferencji, wystąpień z lat 80., wygłaszanych w Paryżu u księży pallotynów. Zbiór niezwykle interesujący, zapis ówczesnej atmosfery: przygnębienia, rozgoryczenia, rozczarowania, a jednocześnie – kiełkującej stopniowo nadziei, że w końcu „przeminie postać tego świata”. Niby w Paryżu mówione, ale mogłoby być w centrum Krakowa. Zresztą wiele tam obrazów i z Krakowa, i z Podhala, bo publicznością Tischnera byli w tym czasie przymusowi i nieprzymusowi emigranci stanu wojennego, złaknieni wieści z kraju.

Drugi powód skoku w przeszłość to nagłe odejście, dzień po dniu, dwojga najważniejszych w tym czasie dla mnie nauczycieli: mojej polonistki Jadwigi Krengiel i mojego historyka Marka Eminowicza (napiszę o nich więcej, jak będę gotowy, teraz jakoś nie idzie). Pogrzeby, także dzień po...

4402

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]