Reklama

Dziennik młodego Tischnera

Dziennik młodego Tischnera

16.09.2014
Czyta się kilka minut
Wiadomo było, że istnieje, że autor go nie zniszczył; czasem odczytywał fragmenty rodzinie i znajomym. Ale dopiero teraz możemy przeczytać go w całości.
Józef Tischner, ok. 1948 r. Fot. Archiwum Romany Bobrowskiej
S

Spróbujmy to sobie wyobrazić: jesienny wieczór 1944 r., 13-letni Józek Tischner wraca po lekcjach pociągiem z Nowego Targu do Rogoźnika. Może jest jeszcze ciepło, a może na polach zaległa już mgła. W pociągu ścisk, więc siedzi z innymi na platformie.
W pewnym momencie pojawia się młody niemiecki żołnierz. „Trochę umiał po polsku, więc nawiązała się między ludźmi a nim pogawędka. Wszedł, pytając, czy nie ma gdzie młodych kobiet, znalazł jedną. Zaczął ciągnąć ją do towarowego pociągu, ta nie chciała, zdziwiony pytał ją, dlaczego się opiera, ta z pewnością siebie palnęła: »Tak, żeby mnie ostrzygli?!«. Bo AK, do której należeli i ludzie z okolicznych wsi, strzygli kobiety obcujące z Niemcami. Niemiec się pyta wszystkich nas: »Skąd jadą?«. Przeważna część jechała z okopów, które robiono w Łopusznej. »A – mówi – dobrze pracować, źle iść na front«. Następnie pyta się: »Wszyscy tu...

12507

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]