Reklama

Meksykańska zupa różności

Meksykańska zupa różności

21.05.2012
Czyta się kilka minut
Carlos Fuentes był gigantem meksykańskiej i światowej literatury XX wieku. Jej znawcą, promotorem i żywym pomnikiem.
Carlos Fuentes fot. Leemage / East News
O

Od której książki należy zacząć? – to fundamentalne pytanie dotyczące każdego ważnego pisarza. Jeśli chodzi o Fuentesa, nigdy nie miałem trudności z odpowiedzią: „Śmierć Artemia Cruz” z 1962 roku (po polsku niewznawiana od dekad!) wydaje się zawierać wszystko to, co w Fuentesowskiej prozie najważniejsze. Tytułowy bohater, na łożu śmierci, otoczony bliskimi, wraca do kluczowych momentów swojego życia, dzięki którym czytelnik może prześledzić właściwie całą jego karierę od społecznych nizin, poprzez zamęt Rewolucji Meksykańskiej, po honory, bogactwo i polityczną korupcję. Mamy tu wszystko, co czyni powieść wielką: znakomitą i sugestywnie pokazaną centralną postać, człowieka obdarzonego życiorysem konkretnym i wiarygodnym, ale zarazem przykładowym i symbolicznym.

CO SIĘ STAŁO Z REWOLUCJĄ?

Poprzez życiowe perypetie Cruza, Fuentes pokazuje, co stało się z...

12868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]