Reklama

Mediacje albo dramat

Mediacje albo dramat

25.05.2018
Czyta się kilka minut
Czy Kościół będzie pośredniczył między rządem a protestującymi w Sejmie?
Protest niepełnosprawnych w Sejmie, na zdjęciu Jakub Hartwich, 16 maja 2018 r. / Fot. Grzegorz Banaszak / REPORTER / East News
Protest niepełnosprawnych w Sejmie, na zdjęciu Jakub Hartwich, 16 maja 2018 r. / Fot. Grzegorz Banaszak / REPORTER / East News
M

Mediatorem mógłby być Kościół, w tym sensie, żeby zaprosić jednych i drugich do siebie i stworzyć im przestrzeń do rozmowy” – powiedział w piątek abp Grzegorz Ryś, odpowiadając dziennikarzom na pytanie o możliwość mediowania przez Kościół między protestującymi w Sejmie osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami a rządem. Wcześniej przedstawiciele Kościoła, np. ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu – jak ognia unikali odpowiedzi na to pytanie. „W tej kwestii ja teraz nie mogę udzielić odpowiedzi na to pytanie” – powiedział w środowym wywiadzie dla RMF FM ks. Rytel-Andrianik, wcześniej kilkakrotnie pytany, czy Kościół podejmie się mediacji.

Pytanie o mediacje hierarchów kościelnych jest coraz bardziej palące, bo ten protest zmierza do dramatycznego końca. Z jednej strony są politycy PiS: nie tylko nieprzejednani w sprawie drugiego postulatu protestujących, czyli przyznania 500-złotowego dodatku; nie tylko posługujący się językiem coraz bardziej plugawym (ostatnio Krystyna Pawłowicz poczuła na korytarzach sejmowych smród), ale też stosujący wobec niepełnosprawnych i ich opiekunów coraz zmyślniejsze represje. Z drugiej strony są ludzie będący na granicy wytrzymałości. Trudno sobie wyobrażać, co będzie, gdy tę granicę przekroczą.

Czasu w zasadzie już nie ma (właśnie trwa 38. dzień protestu; osoby niepełnosprawne i opiekunowie zostali odcięci od mediów), a pytań do przedstawicieli Kościoła – bodaj jedynej instancji, która w mediacjach byłaby do zaakceptowania dla obu stron – nie da się dłużej zbywać rytualnymi referatami o zasługach w dziele pomocy wykluczonym („Kościół prowadzi 500 ośrodków i dzieł charytatywnych dla osób niepełnosprawnych” – powtarzał rzecznik KEP). Albo w Sejmie wkrótce dojdzie do rozmów i kompromisu, albo może się wydarzyć dramat.

Artykuł aktualizowany 26 maja 2018 r. o 9:20 i 27 maja 2018 r. o 9:40

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone ze względu na nieprzestrzeganie reguł forum przez użytkowników.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]