Reklama

Marzenie Baracka Obamy

Marzenie Baracka Obamy

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Napięcia między Ameryką a światem islamu nie wynikają z różnic kulturowych ani z charakteru przywódców. Są skutkiem strategicznych wyborów, dokonywanych przez kolejne rządy USA. Przyjacielskie gesty prezydenta Obamy nie zdadzą się na wiele, jeśli nie będą poparte czynami.
K

Kto to powiedział? "Jestem tu nie po to, by dyskutować o przeszłości, lecz by patrzeć w przyszłość. (...) Nadchodzi dzień, gdy spełni się wizja świata całkowicie wolnego i demokratycznego, co niegdyś wydawało się niemożliwe". Słowa te padły na uniwersytecie w Kairze z ust prominentnego przedstawiciela rządu Stanów Zjednoczonych.

Nie, nie chodzi o Baracka Obamę i jego zeszłotygodniowe programowe przemówienie w Kairze, w którym wyciągnął on rękę do muzułmanów i ogłosił "nowy początek" wzajemnych relacji, "opartych na zrozumieniu, szacunku i prawdzie". Powiedziała to sekretarz stanu USA Condoleezza Rice w czerwcu 2005 r.

Mierz siły na zamiary

Zbieżność miejsca, podobieństwo bohaterów oraz - do pewnego stopnia - przesłania przypomina o tym, że o ile intencje i słowa są ważne jako budulec politycznego "...

7935

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]