Reklama

Ładowanie...

Egipt: wybory bez wyboru

24.03.2018
Czyta się kilka minut
Zwycięzca zaczynających się w poniedziałek wyborów prezydenckich znany był jeszcze zanim zostały one ogłoszone. To panujący od czterech lat Abdel Fatah el-Sissi. Niewiadomą jest tylko frekwencja i to, czy Sissi zbliży się do osiągniętego w 2014 roku wyniku prawie 97 proc. głosów.
Prezydent Egiptu Abdel Fatah el-Sissi, grudzień 2017 r. / Fot.  Khaled DESOUKI / AFP/EAST NEWS
Prezydent Egiptu Abdel Fatah el-Sissi, grudzień 2017 r. / Fot. Khaled DESOUKI / AFP/EAST NEWS
W

W 2014 roku 64-letni marszałek polny Sissi wygrał wybory prezydenckie, ale rzeczywistą władzę sprawował już od lata roku 2013, kiedy to stanął na czele zbrojnego puczu, który obalił pierwszego prezydenta Egiptu, wybranego w wolnych wyborach Mohammeda Mursiego. A w zasadzie Sissi rządził już od 2011 roku, kiedy w wyniku ulicznej rewolucji w Kairze i Arabskiej Wiosny, która przetoczyła się przez cały Maghreb i Bliski Wschód, odsunięty od władzy został panujący od 1981 roku dyktator Hosni Mubarak. Sissi zasiadał wówczas w Najwyższej Radzie Sił Zbrojnych, która przejęła kontrolę nad krajem i rządziła do zwycięskich dla Mursiego wyborów prezydenckich w 2012 roku. Potem Sissi był u niego ministrem obrony, a po obaleniu Mursiego przejął całą władzę w państwie i zdusił oraz zdeptał wszystko, co wyrosło w rewolucyjnych czasach Arabskiej Wiosny.

Wiosny już nie ma...

13756

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]