Ładowanie...
Egipt: wybory bez wyboru

W 2014 roku 64-letni marszałek polny Sissi wygrał wybory prezydenckie, ale rzeczywistą władzę sprawował już od lata roku 2013, kiedy to stanął na czele zbrojnego puczu, który obalił pierwszego prezydenta Egiptu, wybranego w wolnych wyborach Mohammeda Mursiego. A w zasadzie Sissi rządził już od 2011 roku, kiedy w wyniku ulicznej rewolucji w Kairze i Arabskiej Wiosny, która przetoczyła się przez cały Maghreb i Bliski Wschód, odsunięty od władzy został panujący od 1981 roku dyktator Hosni Mubarak. Sissi zasiadał wówczas w Najwyższej Radzie Sił Zbrojnych, która przejęła kontrolę nad krajem i rządziła do zwycięskich dla Mursiego wyborów prezydenckich w 2012 roku. Potem Sissi był u niego ministrem obrony, a po obaleniu Mursiego przejął całą władzę w państwie i zdusił oraz zdeptał wszystko, co wyrosło w rewolucyjnych czasach Arabskiej Wiosny.
Wiosny już nie ma...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]