Reklama

Marzec prowincjonalny

Marzec prowincjonalny

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Z kryzysów społecznych, jakie targały PRL, Marzec '68 oceniany jest najbardziej niejednoznacznie - jako protest w obronie wolności, rozgrywka w obozie władzy, wreszcie - antysemicka nagonka. Marzec zwykle opisuje się z punktu widzenia Warszawy - głównej areny wydarzeń. Mało wiadomo o wypadkach w innych ośrodkach akademickich. Jeszcze mniej o reakcjach społecznych na polskiej prowincji, którą zamieszkuje przecież większość społeczeństwa.
I

Informacje o wydarzeniach w Warszawie, a następnie w innych ośrodkach akademickich, docierały na prowincję ze znacznym opóźnieniem i w dodatku często zniekształcone. Szeroko rozchodziły się plotki o zabitych studentach i studentkach, a nawet dzieciach. Odnotowano wzmożone zainteresowanie audycjami Radia Wolna Europa i innych rozgłośni zachodnich. Wydarzenia często interpretowane były jako przejaw rozgrywki o władzę wśród elit partyjnych. Spodziewano się, że kulminacja tej walki nastąpi podczas V Zjazdu PZPR.

Ponieważ wydarzenia marcowe rozegrały się niedługo po kulminacji konfliktu Państwo - Kościół (podczas Milenium w 1966 r.), niekiedy były odbierane właśnie w tym kontekście. W jednym z raportów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odnotowano opinię kilku księży z powiatu Jasło: „należy się cieszyć, iż młodzież akademicka i ludzie nauki żądają swobód, a przez to należy rozumieć i...

11468

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]