Reklama

Marsz Pamięci i Życia

Marsz Pamięci i Życia

12.09.2016
Czyta się kilka minut
W minioną niedzielę w Krakowie przeszedł Marsz Pamięci i Życia upamiętniający obecność Żydów w mieście.
Fot. M. Lasyk / REPORTER
W

Wziął w nim udział m.in. bp Grzegorz Ryś, który przypomniał, że pierwsza wzmianka o Żydach w Polsce znajduje się w kronikach Wincentego Kadłubka i mówi o pobiciu Żyda. – Na szczęście książę Mieszko nałożył na sprawcę odpowiednią karę – mówił bp Ryś. I dodał: – Franciszek chwalił niedawno Polaków za to, że wygrywa u nas dobra pamięć. Myślę, że jak dobry profesor chwalił na wyrost, bo różnie z tą naszą pamięcią bywa. Oby z tego marszu urodziła się na przyszłość pamięć możliwie najlepsza. Na placu Wolnica, jednym z przystanków marszu, Janusz Poniewierski przypomniał o wydarzeniach, które miały tu miejsce 71 lat temu. 11 sierpnia 1945 r. na krakowskim Kazimierzu zabito Różę Berger podczas pogromu Żydów. Przyczyną ataków była pogłoska o rzekomym porywaniu i mordowaniu przez Żydów polskich dzieci. – Ten marsz to krok do pojednania między Polakami i Żydami. Przepraszamy za to, co się tu wydarzyło, i sprzeciwiamy się wszelkim formom anty-semityzmu – mówił Poniewierski. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]