Reklama

Marność nad marnościami

Marność nad marnościami

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Słowa „a wszystko marność nad marnościami” są fundamentem poematu Koheleta. Wyznaczają granice ludzkich wysiłków, przyjemności i zaszczytów.
W

Wyznaczają rozumienie czasu, tak odmienne i swoiste w biblijnej literaturze. Te słowa są jak pełen wojny krzyk. Mają w sobie zarazem czułość i rozpacz. Czułość, która należy się przegranym, znużonym, śmiertelnym, i rozpacz, którą każdy musi w życiu choć raz dotknąć. Te słowa powtarzamy nie znając Biblii. Z nimi się rodzimy i z nimi odchodzimy mówiąc sobie, czy to już wszystko. Te słowa są jak refren pieśni żałobnej i pieśni starego mędrca.

Bywają różnie tłumaczone. Czasem jako „daremność” lub „absurd”. Hebrajskie słowo hevel (marność) jest związane z oddechem, który staje się widoczny w chłodne dni zimą i chwilę później zanika. Czym innym jest dech życia, ruach, który tchnął w nas Bóg. Hevel jest ulotny. Ma w sobie coś z efemerydy, braku substancji. Marność nie jest abstrakcją, jak by sugerowały przekłady Księgi. Nie jest filozoficznym konceptem. Ma...

2805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]