Reklama

Manifest optymisty

Manifest optymisty

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Nowy Rok - czyli odwieczne pytanie: co dalej? Pytanie podszyte zazwyczaj niepewnością, a często obawami.To dobrze, że nie wiemy, co się stanie - nic tak nie obezwładnia jak całkowita pewność, nic tak nie mobilizuje jak pewna doza ryzyka. A i tak - jak mawiał Antoni Gołubiew - zawsze jest inaczej niż się spodziewamy.
D

Dla notorycznych pesymistów, jakimi są na ogół Polacy, oznacza to, że będzie raczej lepiej niż gorzej. Nie sprawdzi się większość lęków, tak bardzo ciążących na naszym myśleniu. Najczęściej boimy się, że nie damy sobie rady zarówno w naszym życiu prywatnym, jak w skali kraju. Utwierdza nas w tym dodatkowo propaganda klęski odwołująca się na równi do nieszczęść czasów Peerelu, jak do przegranych jakoby lat III RP. Jak mamy wierzyć w szanse na przyszłość, jeżeli nam się wmawia, że kolejne pokolenie ponosi klęskę, a jedynymi beneficjentami w nowej rzeczywistości są dawni aparatczycy PZPR i SB?

Zapatrzeni w nasze zaściankowe, niekończące się historyczne spory nie dostrzegamy ani punktu wyjścia, ani obecnej pozycji Polski na mapie Europy. Cóż z tego, że zaledwie w półtora roku po naszej akcesji do Unii Europejskiej odnosimy kolejny sukces, grając z powodzeniem z...

6387

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]