Reklama

Małżeństwo z rozsądku

Małżeństwo z rozsądku

02.11.2007
Czyta się kilka minut
Jeśli koalicja rządowa PO i PSL rozpadnie się przed upływem kadencji, będzie to ostatni sygnał, że nasz system polityczny wymaga radykalnej przebudowy.
D

Doświadczenie jest zniechęcające: w ciągu minionych 10 lat - gdy obowiązywały już obecna konstytucja i ordynacja wyborcza - do końca kadencji nie dotrwała ani jedna koalicja rządowa. Rozpadł się naturalny, jak się początkowo zdawało, sojusz AWS i UW, zawarty w 1997 r.; do wyborów w 2001 r. dotrwał mniejszościowy rząd AWS. Jeszcze szybciej, bo w 2002 r., rozleciała się koalicja SLD-PSL, zawarta rok wcześniej; przez resztę kadencji państwem administrował rachityczny gabinet SLD. O ostatnich dwóch latach lepiej nie mówić: wyliczanie kolejnych roszad i sojuszy, zrywanych i ponownie zawieranych, zajęłoby zbyt wiele miejsca.

Lekcja PSL

Jak długo wytrzyma koalicja Platformy i PSL? Odpowiedź zależy od innego pytania: czy partia Waldemara Pawlaka wyciągnęła lekcję z tego, co działo się w latach 1993-97 i 2001-02, gdy rządziła wspólnie...

5380

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]