Reklama

Małpy i sprawiedliwość

Małpy i sprawiedliwość

19.09.2017
Czyta się kilka minut
F

Frans de Waal, w głośnym eksperymencie sprzed lat, zaobserwował, że kapucynka, która dostanie ogórka za wykonanie zadania, złości się i przestaje akceptować taką nagrodę, gdy zauważy, że inna małpa za takie samo zadanie dostanie smaczniejsze winogrono. Badacz uznał, że godzi to w jej poczucie sprawiedliwości. Taką interpretację podważał inny czołowy prymatolog, Michael Tomasello, ale dopiero niedawno poparł swoje stanowisko eksperymentem.

W jego badaniu szympans otrzymywał gorszą z dwóch dostępnych nagród albo od człowieka, albo od maszyny. Czasami obecny był drugi szympans, który otrzymywał smaczniejsze jedzenie za takie samo zadanie. Okazało się, że małpy reagowały złością tylko wtedy, gdy gorszą nagrodę dawał człowiek, a nie maszyna, i to niezależnie od obecności innej małpy. Tomasello twierdzi, że zachowanie małpy lepiej tłumaczy zatem hipoteza „rozczarowania społecznego” zachowaniem człowieka, który nie bierze pod uwagę preferencji małpy, mimo że je zna, niż hipoteza urażonego poczucia sprawiedliwości. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]