Reklama

Maj

Maj

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Niedawno w rozmowie ktoś mi uświadomił, że żyjemy w kraju, w którym nie doświadczamy przyrodniczej nudy.
P

Pomieszkałbyś byś w tropikach, powiedział. Pół roku z nieba leje się woda. Przez drugie pół monotonny, obojętny skwar. Wyobraziłem sobie to więzienie aury i teraz tym chętniej chwalę ojczyznę za jej zmienność, nieprzewidywalność i następstwo pór, które zawsze przychodzą zbyt wolno albo zbyt długo trwają, ale w porównaniu z tropikiem jest ich wielka rozmaitość.
No więc chwalę ojczyznę i tym bardziej, tym mocniej chwalę nadejście maja. Tego nagłego cudu, który przyobleka pozimową, pośmiertną nagość ziemi. Przyodziewa ten szkielet z błota, badyli i zeszłorocznych resztek. Jak łaska przenajświętsza spływa z niebios złotawy pył, mgła zielonkawa i godzina za godziną, dzień za dniem tężeje w listowie, skrapla się i krystalizuje w ruń, przenika w głąb ziemi i niczym nadprzyrodzony katalizator uwalnia z niej ciepłe zapachy. Mógłbym siedzieć godzinami przed domem i patrzeć, wąchać oraz...

4643

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]