Reklama

RPA: pomnikowa rewolucja

RPA: pomnikowa rewolucja

19.04.2015
Czyta się kilka minut
Statua Cecila Rhodesa, piewcy kolonializmu, runęła z cokołu w Kapsztadzie. Wraz z nim zachwiała się w posadach utopia Ludu Tęczy: nowego społeczeństwa RPA, zgodnego i wybaczającego.
Obalanie pomnika Cecila Rhodesa, Uniwersytet w Kapsztadzie, 9 kwietnia 2015 r. Fot. Sumaya Hisham / REUTERS / FORUM
P

Pomnik Rhodesa nie tyle runął, co został ściągnięty z piedestału przez dźwig, wezwany przez władze uniwersytetu, na terenie którego się znajdował. Zebrani wokół studenci wznosili zwycięskie okrzyki „Amandla! Awethu! Władza w ręce ludu!”. Usmarowali ściągany posąg czerwoną farbą, wsadzili mu kubeł na głowę, tańczyli na pustym cokole.

Ale obyło się bez zwykłych przy takich okazjach wybuchów niszczycielskiej furii, żądzy odwetu, gniewnego buntu. Rewolucji udało się uniknąć, bo uniwersyteckie władze szybko uległy żądaniom studentów i zgodziły się usunąć pomnik Rhodesa, wzniesiony na terenie ufundowanej przez niego akademii.

Najwspanialsza z ras
Sir Cecil John Rhodes, XIX-wieczny brytyjski Cortez i Pizarro (choć nie przelał tyle krwi co Hiszpanie), uchodzi za chorążego kolonialnych podbojów dla chwały Imperium Brytyjskiego.

Na południe Afryki, do...

12086

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]