Reklama

Delhi: zatruty czas zimowy

Delhi: zatruty czas zimowy

16.11.2018
Czyta się kilka minut
Z nastaniem zimy indyjska stolica zaczyna się dusić. Powodem nie jest niepogoda ani wirusy, wywołujące choroby, ale trujące chmury, które zawisają nad miastem i duszą je aż do wiosny.
W trakcie święta Diwali, Delhi, listopad 2018 r. / Fot. Manish Swarup / AP Photo / East News
W trakcie święta Diwali, Delhi, listopad 2018 r. / Fot. Manish Swarup / AP Photo / East News
D

Diwali to dla hindusów z północnych Indii chyba najważniejsze ze świąt. Obchodzi się je dla uczczenia zwycięskiego powrotu bóstwa Pana Ramy z wyspiarskiej twierdzy Lanki, gdzie pokonał jej władcę Ravanę i odbił z jego niewoli swoją żonę, Sitę. Diwali jest świętem walki z demonami i zwycięstwa światła nad ciemnością, dobra nad złem. Tego dnia, wieczorem, mieszkańcy północnych Indii obdarowują się łakociami i palą przed domami oliwne lampki. Przez całą noc nad miastami strzelają petardy i fajerwerki. Święto, które powinno przynosić radość i nadzieję, od kilku lat wprawia jednak mieszkańców Delhi w zadumę i niepokój. Karnawał sztucznych ogni zwiastuje bowiem czas, gdy stolicę przejmuje we władanie zabójczy smog, a życie w mieście staje się nieznośne.

W czwartek, ósmego listopada, nazajutrz po nocnej orgii sztucznych ogni, Delhi i inne miasta na północy kraju, spowiła szaro-...

12019

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

pisać w mieście o najbardzie niemal w całej Europie zanieczyszczonym powietrzu artykuł o smogu w Delhi

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]