Reklama

Maaasa cierpliwości

Maaasa cierpliwości

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Pewnego dnia zobaczyłem ich, choć mój mózg odmówił przyswojenia tego widoku. Dwóch pod krawatem, w białych koszulach, z podwiniętymi spodniami od garnituru – mormoni na wyspie Ustupo.
Irrizary i Burke – starsi zboru mormonów na wyspie Ustupo, 2019 r. JAN RYBICKI
U

Ustupo jest panamską wyspą, leżącą na archipelagu w regionie autonomicznym Guna Yala. Nazwa oznacza „ziemię należącą do Guna” – i naprawdę należy do tego plemienia Indian. Z Panamy wiedzie tam tylko jedna asfaltowa droga. W połowie znajduje się przejście graniczne, wśród kolorowych chorągiewek przechadzają się krępi Guna ubrani w moro. Dalej wolno wjechać wyłącznie autoryzowanym samochodem po opłaceniu podatku.

Ustupo znajduje się daleko za obleganymi przez turystów „najlepszymi plażami morza Karaibskiego”, około cztery godziny motorówką od portu. Jak każda z odciętych od siebie morzem bądź lasem społeczności Guna mają własną administrację, prawo i sposoby, aby egzekwować przestrzeganie prawa. Po dotarciu na wyspę musiałem zaprezentować się saili – wodzowi.

Spędziłem na wyspie kilka dni, przygotowując reportaż o Guna, gdzie przez zaskakujące relacje rodzinne...

16307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]