Reklama

Lulajże, Betlejem

Lulajże, Betlejem

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Chrystus kazał wybaczać – mówi się miejscowym dzieciom. Ale pod betonowym murem tych słów nie słychać. W Betlejem wyrastają kolejne pokolenia pełne żalu i agresji.
Po palestyńskiej stronie muru, Betlejem, maj 2010 r. BERNAT ARMANGUE / AP/ EAST NEWS
R

Rania, matka czwórki dzieci: – Gdyby Jezus urodził się dziś w Betlejem, byłby jak nasze dzieciaki. Chciałby żyć jak inni chłopcy na świecie, założyłby dżinsy z dziurami. Patrzyłby na biedę rodziców, na ten mur, i rozumiałby. Bo gdy jest mur – nie ma pracy, gdy nie ma pracy – nie ma pieniędzy, gdy nie ma pieniędzy – nie ma jedzenia. Nie ma czym zapłacić za mieszkanie.

Talia, lat 15: – Czasami nie ma u nas wody. W Beit Sahur, tu niedaleko, woda jest dowożona raz na miesiąc. W Betlejem żyją dobrze tylko ci ludzie, którzy mają pieniądze. Ale większość z mieszkańców po prostu nie ma ich jak zarobić.

Celina, lat 14: – Wolałam Nazaret, stamtąd pochodzę. Dlaczego? Bo ludzie żyją razem: Żydzi i Arabowie. Muzułmanie i chrześcijanie. A tu, w Betlejem, rozdzielono ich murem.

– Jest rok 2000, druga intifada, mam 15 lat. Widzę mamę, wykrzywioną przerażeniem,...

22607

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]