Reklama

Ładowanie...

Ludzie z charakterem, partie bez

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Sejm potwierdził po pięciu miesiącach wotum zaufania dla rządu premiera Marka Belki. To niewątpliwy sukces Belki i jego polityki, a oczywista porażka opozycji, zapatrzonej tylko w sondaże opinii publicznej. Jeden z jej liderów, Jarosław Kaczyński (Prawo i Sprawiedliwość) powiedział nawet, że to nie prawica przegrała, lecz Polska.
B

Bardzo bym prosił, by tak łatwo nie wypowiadać się w imieniu Polski. Tak, to prawda, że Polacy nie lubią dziś lewicy i jej partyjnego wyłącznie podejścia do spraw kraju; to prawda, że jesteśmy podatni na różne odmiany populizmu, szukające prostych i zrozumiałych rozwiązań - ale nie wynika z tego, że ten konkretny rząd, będąc przecież ciekawym eksperymentem kadrowo-politycznym, jest bez sensu. Na to, by odmówić mu racji bytu, musielibyśmy wiedzieć, co za to oferuje skłócona opozycja. Bo jeśli pogłębiający się brak stabilizacji wewnętrznej, zaostrzające się stosunki z Unią Europejską, a w szczególności z Niemcami i niekoniecznie kompetentną obsadę kadrową - to lepiej przecież poczekać do maja przyszłego roku i dać szansę obecnemu rządowi, którego, jak się wydaje, główną winą w oczach opozycji, ale i własnego zaplecza, jest samodzielność decyzji i niejednoznaczność partyjna....

1456

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]