Lud bez władzy
Lud bez władzy
Oczywiście, w sensie arytmetycznym, możemy przewidywać, że po wyborach jakaś tam większość powstanie i Polska koniec końców nie zostanie bez rządu. Najprawdopodobniej będzie to jednak znów większość krucha. W dodatku związek między kształtem owej większości a wolą wyborców wyrażoną przy urnach może się znów okazać ulotny.
Historia niemocy
Od czasu wejścia w życie Konstytucji z 1997 r. (wcześniej polskie instytucje ustrojowe były w jeszcze gorszym stanie) sytuacja nigdy nie była pod tym względem dobra. Nawet jeśli wybory wyłaniały bezdyskusyjnego zwycięzcę (jak AWS w 1997 roku albo SLD w roku 2001), i tak był on skazany na poszukiwanie koalicyjnego partnera. Obie te koalicje zbyt wiele energii zużywały na uśmierzanie wewnętrznego konfliktu. Chociaż rząd i premier są konstytucyjnie wyposażeni w mocne instrumenty władzy (np....
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]