Reklama

Lot nad Marsem

Lot nad Marsem

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Wyczyn marsjańskiego śmigłowca ­Ingenuity, który w ubiegłym tygo­dniu już po raz drugi wzbił się w powietrze, nieco przyćmił inne wydarzenie, do którego doszło 64 metry dalej. Tam, na pokładzie łazika Perseverance, otwarto drogę do załogowej misji na Marsa.
NASA
T

To historyczny moment. 82 lata po pierwszym locie śmigłowca, pilotowanego w meloniku przez Igora Sikorskiego, lotnictwo dotarło do innego świata. Nie był to pierwszy pozaziemski lot – w 1985 r. radziecki balon poleciał na Wenus – ale pierwszy całkowicie kontrolowany. Agencja lotnictwa cywilnego ICAO nadała marsjańskiemu kraterowi Jezero kod cywilnego lotniska – JZRO.

Dotąd nie było pewne, czy da się stworzyć pojazd zdolny do autonomicznego lotu w atmosferze sto razy rzadszej od ziemskiej. Sukces otwiera drogę do nowych sposobów badania obcych światów. Dron Dragonfly ma w 2032 r. wzlecieć na Tytanie.

Ale to ten drugi eksperyment może dać człowiekowi przyszłość w kosmosie. Instrument MOXIE przetworzył marsjański CO2 na tlen. 5 gram, dość by człowiek oddychał 10 minut. Podobne urządzenia mają pozwolić kiedyś astronautom oddychać pełną piersią, bez taszczenia powietrza z Ziemi. W kosmosie, jak w samolocie, dobrze podróżować bez zbędnego bagażu. ©


Czytaj także: Łazik Perseverance ma poszukać śladów życia. Ale nawet jeśli ich nie znajdzie, pomoże nam zrozumieć fundamentalne procesy zachodzące na planetach. Także na naszej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki "Strefy Cyberwojny". Stypendysta Fundacji Knighta...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]