Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Logika ziarna

Logika ziarna

23.01.2017
Czyta się kilka minut
„Jezus oddalił się ze swymi uczniami w stronę Jeziora” – tak zaczyna się Markowa perykopa odczytywana przez nas w liturgii w miniony czwartek.
A

A szło za Nim wielkie mnóstwo ludu z Galilei, także z Judei, z Jerozolimy, z Idumei i Zajordania oraz z okolic Tyru i Sydonu” (Mk 3, 7-8a).

W pierwszej chwili trudno uchwycić napięcie wpisane w ów tekst. Odkrywamy je dopiero wtedy, gdy czytamy (i komentujemy) go łącznie z poprzedzającym wersetem, zamykającym opis uzdrowienia człowieka, który miał uschłą rękę (Jezus dokonał tego cudu w synagodze w Kafarnaum w szabat). „Faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz odbyli naradę przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić. I Jezus oddalił się ze swoimi uczniami”.

Oto powód Jezusowego „oddalenia”. Tym razem Jezus odchodzi na miejsce odosobnione (pada to greckie słowo „anachoreo” – od którego pochodzi pojęcie „anachoretyzm”, czyli życie pustelnicze) nie dlatego, by w samotności mówić z Ojcem (Mk 1, 35). Odsuwa się – można też powiedzieć: „wycofuje się” – wobec wrogości i...

3486

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]