Reklama

Litość, trwoga, przyjemności

Litość, trwoga, przyjemności

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Telewizyjne sprawozdania z posiedzeń sejmowej komisji śledczej do sprawy Orlenu dają mi sporo przyjemności. Podoba mi się uroda wszystkich członków komisji bez wyjątku, gładkość ich mowy, głębia prezentowanej wiedzy prawnej i ekonomicznej, nieodparta szczerość spojrzeń, lekkość dowcipu, desenie krawatów oraz krój kołnierzyków.
N

Nade wszystko jednak zachwyca mnie to, że komisja jako bohater zbiorowy zachowuje się zgodnie z zasadami opisanymi przez Arystotelesa w tej części “Poetyki", która dotyczy tragedii, a więc naśladowczego przedstawienia akcji poważnej, prowadzonej przez postacie odznaczające się jakimiś właściwościami myślenia i charakteru. Widzę na ekranie, że - zgodnie ze wskazówkami Stagiryty - rzecz “polega nie na przedstawieniu wydarzeń rzeczywistych, lecz takich, które mogłyby się zdarzyć". Widzę też, że mój bohater uczestniczy w akcji zawikłanej, nieobce są mu perypetie, czyli “odwrócenie biegu wydarzeń w kierunku przeciwnym intencjom działania postaci", a także dane jest mu rozpoznanie, czyli “zwrot od nieświadomości ku poznaniu, ku przyjaźni i wrogości między osobami naznaczonymi losem szczęścia lub nieszczęścia". To są plusy widowiska. Niepokoi mnie wszakże stwierdzenie wielkiego...

2520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]