Reklama

Cień świetlny na ramieniu nagim

03.05.2007
Czyta się kilka minut
to właśnie tu, na progu wrażenia,zaczynają się kłopoty z językiemRoland Barthes.
Mapa Wenecji aut. Bolognino Zaltieri, 1565 r.
1

1. Do Wenecji pojechałem pierwszy raz dokładnie sześć lat temu. Właściwie przypadkiem. Byłem akurat w Wiedniu i kiedy oglądałem w tamtejszej Akademii XVII-wieczne obrazy weneckie (najpewniej Francesco Guardiego, ale głowy nie dam), jeden zwłaszcza przykuł moją uwagę. Na pustawej Piazza San Marco rozstawiono stragany z książkami, wiatr rozwiewał ich strony, wkoło wałęsali się nieliczni ludzie, ze złoconych ram spoglądało słońce. Nic więcej. Jakaś powolność, jakieś rozleniwienie, ale jednocześnie jakaś gorączkowość i jakiś niepokój skryte między okładkami. Wystarczyło, żebym wsiadł w nocny pociąg i rano już siedział w vaporetto linii 82. Zamieszkałem koło Akademii.

2. Co pamiętam z tamtego pobytu? Spróbuję wyliczyć w kolejności, w jakiej obrazy pojawiają się we mnie. We mnie, czyli gdzie? W umyśle? W pamięci? Moja pamięć...

21757

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]