Reklama

Literatura w czasach zarazy

Literatura w czasach zarazy

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Przede wszystkim wypada wytłumaczyć się z tak dramatycznego tytułu. Sugerować by mógł kolejną jeremiadę nad fatalnym stanem piśmiennictwa, nad upadkiem jego roli w kulturze, coraz wyraźniej orientującej się na masowość. Otóż nie. Albo: nie do końca tak.
S

Sam byt literatury nie wydaje się zagrożony, zagrożone jest natomiast tradycyjne myślenie o niej, uświęcona tradycją jej percepcja. Ale to nieuniknione, kiedy dynamicznym zmianom ulega cywilizacja. Pisał o tym niemal czterdzieści lat temu Marshall McLuhan i teraz wypadałoby na nowo przemyśleć jego klasyczną już książkę “Galaktyka Gutenberga". Epoka z dominującą rolą elektronicznych środków przekazu w sferze komunikacji, epoka zglobalizowanej informacji, która stała się towarem, wymusza (zgodnie ze słynną tezą McLuhana, która mówi, że “przekaźnik sam jest przekazem") nowe oczekiwania i nowe postawy wobec literatury, ale też dynamizuje jej przeobrażenia - jakkolwiek w kierunku, który z konserwatywnego punktu widzenia kogoś tkwiącego wciąż w “galaktyce Gutenberga" wydaje się barbarzyński.

Lekcja wolności

Darujmy sobie jednak...

9026

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]