Reklama

Arka Kukiza

Arka Kukiza

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Narodowcy, libertarianie, wolne prawicowe elektrony, a na dokładkę, jako lewe skrzydło, raper Liroy i weteran Morawiecki. Antysystemowa opozycja z prawej strony czeka na moment, kiedy PiS się wypali.
Klub Kukiz’15, pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji, Warszawa, 16 listopada 2015 r. Fot. Rafał Oleksiewicz / REPORTER
D

Dzięki pomysłowi referendum w sprawie uchodźców, a także ostrej krytyce PiS i jego sztandarowego projektu „500 plus”, ugrupowanie Pawła Kukiza wraca do politycznej gry. Tuż po wyborach klub Kukiz’15 szybko doczekał się miana kolejnej przystawki PiS. Faktem jest, że pomagał partii Jarosława Kaczyńskiego w starciach wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz przy okazji tzw. małej ustawy medialnej. Owocem było zawiązanie koalicji w TVP i PR, w których Kukiz miał prawo wskazać po jednym członku zarządu.

Potem jednak z symbiozy z PiS nie zostało zbyt wiele. – Najgorsze, co może wystąpić u polityka, to brak pokory, pycha i gardzenie ludźmi – mówił niedawno „Rzeczpospolitej” Paweł Kukiz. – Platforma rozwijała się do takiego stopnia arogancji przez kilka lat, w tym przypadku mamy zaledwie trzy miesiące.

Muzyk i polityk rozzłościł się na partię rządzącą po tym, jak posłowie musieli...

15677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zmiana dla zmiany. Tak jak w stanie wojennym słyszeliśmy "na dzień dzisiejszy", tak dziasiaj słyszymy "nie mam wiedzy" i "zmiana". Najbardziej martwi właśnie ta koniunkcja tych nowych pojęć, która bije w oczy po lekturze wypowiedzi Panów Posłów z ruchu Kukiz'15. Religia i żołnierze wyklęci, to nie jest recepta na uciekający Świat. To recepta na całkowitą wasalizację gospodarczą i przyszłą nędzę obywateli naszego umęczonego kraju.

Sympatyków i klub KUKIZ15 łączy idea Obywatel podmiotem( m.in.JOW460 z odwołaniem posła w trakcie, referendum z niskim progiem i jako obligo ) oraz usunięcia z konstytucji pól konfliktu podział np. TK, system referendalny, system prezydencki ( i dlatego TK ma jedyną pro-obywatelską a inną niż PIS ustawę) Ponadto ruch obywatelski wypracował profesjonalna strategię zmian dla Polski i to NAS ŁąCZY KONSENSUS LIBERAŁÓW W SOLIDARNOŚCI :) .. Niestety drogi autorze Michale nie sprawdził Pan tego co w pierwszym akapicie KUKIZ15 nie kupczy stanowiskami tzn. nie chciał i dostał nic w TVP czy gdzie indziej, popiera wszystko co pro-Obywatelskie i co jest najbliżej stategi najlepiej ocenianej w ostatnich wyborach przez niezaleznych eksperów m.in cenEA.org.pl .

Ale widać to się podoba 10 % polskich wyborców. Istotnie jeżeli Kukiz jakimś cudem nie rozpadnie się w tej kadencji może zostać największym beneficjentem upadku PiS i spełnić sny prawicowych antysystemowców o "polskim Jobbiku". Wyborcy PiS przynajmniej ci z żelaznego elektoratu nie zagłosują na liberalną Nowoczesną czy powoli upadającą PO, ale już na antysystemowego i skrajnie prawicowego Kukiza owszem. Być może w 2019 r. wyborcy odeślą jeśli nie w niebyt to do głębokiej opozycji PiS, ale jego miejsce jako lidera prawicowej opozycji zajmie jeszcze bardziej radykalny, ale także i prostolinijny oraz pochodzący "z ludu" Kukiz, a w razie niepowodzenia kolejnego rządu co jest możliwe przy odkręcaniu pomysłów PiS (zwłaszcza tych ekonomicznych) może być faworytem wyborów w 2023 r.

Oby, ale dość spora część społeczeństwa choćby się waliło i paliło będzie głosować na różnych prawicowych oszołomów także znikną jedni pojawią się drudzy bo nic w przyrodzie nie ginie. Zawsze skrajna prawica będzie miała niemałą reprezentację w Sejmie.

Mam wrażenie, że dla panów dyskutantów każda prawica jest skrajna, a każdy kto ośmiela się odwoływać do prawicowych wartości jest oszołomem. Kiedyś wszystkiemu winni cykliści, dziś prawica.

Mam wrażenie, że nie zauważył pan, iż antypatyczną, bolszewicką gębę tak zwanej "prawicy" dorobił pis ze swymi pisdeologami. Bardzo mi przykro, ale jeśli któryś z porządnych "prawicowców" chciałby ten wizerunek od się oddalić, powinien zdecydowanie i jednoznacznie odciąć się od Kaczyńskiego i spółki. Niestety, jakoś takich głosów nie słychać - więc póki co "prawica" pozostaje ze swym splugawionym pisowskim bolszewizmem obliczem.

Zwalczanie bolszewizmu bolszewickimi metodami zmieni co najwyżej personalny skład bolszewików, ale system będzie dalej bolszewicki. Pańskie domaganie się "odcięcia" to bolszewickie metody. Prawica krytykuje PiS i generalnie samego PiS-u nie ma za prawicę, ale nie skrytykuje całokształtu, bo nawet PiS-owi zdarzają się trafne posunięcia, panu jednak po bolszewicku to mało, pan domaga się całkowitego odcięcia, zapewne wręcz co najmniej deklaracji lojalności? względem jakiegoś panu bliskiemu ugrupowaniu :P

Ależ się Szanowny Pan zagalopował.*** Po pierwsze, nie domagam się od nikogo odcinania się od Kaczyńskiego, tylko zauważam, że pis zawłaszczył także i etykietkę "prawicowości", więc w sposób naturalny hasło to kojarzone jest z prezesem i jego bolszewicką pisdeologią. Tak samo, jak tzw. "lewicy" doklejono gębę pzpr-u, i ta choć by się zes.ała, bez jednoznacznej deklaracji odcięcia się od pzpr nosić będzie jeszcze długo tego garba na wizerunku. A mnie osobiście to, proszę pana, wali, czy ktoś chce się zwać prawicą, lewicą czy maryjązawszedziewicą - ja ludzi dziele według kategorii przyziemnych: uczciwy - nieuczciwy, dobrze mu z pyska patrzy - typ Macierewicza, godny zaufania - obłudny jak redemptorysta, itede, itepe. *** Po drugie, "Prawica krytykuje PiS i generalnie samego PiS-u nie ma za prawicę" - to nie wiem, żart czy kpina z rozumu?.. to chyba w jakimś tolkienowskim świecie - bo u nas na wsi o takich cudach nie słyszeli... *** No a po trzecie to gratuluje optymizmu: hasło "trafne posunięcia pisu" w kontekście całego tego bajzlu, który goście od prezesa kompulsywnie produkują w naszym kraju, brzmi jak rojenia najaranego jarofila. Z Panem Bogiem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]