Reklama

Letnie przesilenie

19.06.2007
Czyta się kilka minut
Dlaczego Kościół przyjął 24 czerwca za dzień urodzin św. Jana Chrzciciela? Nie może to być dziełem przypadku, bo skoro Kościół układa kalendarz liturgiczny, to nie działa chaotycznie, ale z mądrością i chce nam coś przez to powiedzieć.
O

Odkrycie przyszło niemal samoistnie. W moim ulubionym, wiszącym nad biurkiem "Małym poradniku życia" przeczytałem, że dobrze jest raz w roku wstać przed świtem i popatrzeć na wschód słońca. Wprawdzie nie narzekam na niedobór optymizmu, ale dostosowałem się do tej rady. Wpatrując się pewnego ranka w blask jutrzenki rozlewający się nad drugim brzegiem Wisły, nagle uświadomiłem sobie rzecz oczywistą: oto zbliża się dzień letniego przesilenia, dni znów będą krótsze, noce dłuższe, za sześć miesięcy będzie Boże Narodzenie i znów będziemy o rok starsi.

Cóż to ma jednak wspólnego z Janem Chrzcicielem? Jan żył w przeświadczeniu wybraństwa i powołania do szczególnej roli proroka tej samej miary, co inny wieszcz Chrystusa, żyjący 750 lat wcześniej Izajasz. Jego usta miały stać się skutecznym narzędziem prorockiego posłannictwa. Według legendy został ocalony z rzezi...

2877

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]