Reklama

Lepsze to wróg dobrego

Lepsze to wróg dobrego

14.05.2020
Czyta się kilka minut
Czas nigdy nie staje, ale z wieloma przedmiotami, które towarzyszą nam od setek, a nawet tysięcy lat, obchodzi się zaskakująco łagodnie.
fot. Zalley
fot. Zalley
M

Moneta

Wynaleziono ją prawdopodobnie w VII wieku p.n.e. na terenie dzisiejszej Turcji i od tej pory wygląda właściwie tak samo, zmieniając w zależności od czasu i miejsca co najwyżej rozmiary i wagę (nie licząc, rzecz jasna, wyobrażeń na awersie i rewersie). Najmniejsze znane monety mierzą zaledwie 2 milimetry średnicy. Największe – ponad 20 cm i ważą przeszło 20 kg. Kiedyś ich nominały były odbiciem realnej wartości kruszcu, z którego je wybito. Dziś nominał to czysto umowne oznaczenie. Przykładowo, koszt wyprodukowania największej polskiej monety, 5-złotowej, nie przekracza 10 groszy za sztukę.

Książka drukowana

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]