Reklama

Lepsze to wróg dobrego

Lepsze to wróg dobrego

14.05.2020
Czyta się kilka minut
Czas nigdy nie staje, ale z wieloma przedmiotami, które towarzyszą nam od setek, a nawet tysięcy lat, obchodzi się zaskakująco łagodnie.
fot. Zalley
fot. Zalley
M

Moneta

Wynaleziono ją prawdopodobnie w VII wieku p.n.e. na terenie dzisiejszej Turcji i od tej pory wygląda właściwie tak samo, zmieniając w zależności od czasu i miejsca co najwyżej rozmiary i wagę (nie licząc, rzecz jasna, wyobrażeń na awersie i rewersie). Najmniejsze znane monety mierzą zaledwie 2 milimetry średnicy. Największe – ponad 20 cm i ważą przeszło 20 kg. Kiedyś ich nominały były odbiciem realnej wartości kruszcu, z którego je wybito. Dziś nominał to czysto umowne oznaczenie. Przykładowo, koszt wyprodukowania największej polskiej monety, 5-złotowej, nie przekracza 10 groszy za sztukę.

Książka drukowana

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]