Reklama

Lektury dla pokolenia www

Lektury dla pokolenia www

28.09.2007
Czyta się kilka minut
Z powodu złych regulacji prawnych możemy dziś poprzez internet zwiedzić paryski Luwr, ale nie wolno nam przeczytać wiersza Czesława Miłosza.
www.wolnelektury.pl
W

Właśnie ruszył projekt edukacyjny "Wolne lektury" wymyślony przez Fundację Nowoczesna Polska. Ma on na celu darmowe udostępnienie uczniom i nauczycielom lektur szkolnych z pomocą internetu. Nie chodzi jednak o zamieszczenie w sieci "Pana Tadeusza" czy "Trylogii". We współpracy z Cyfrową Biblioteką Narodową polona.pl, zajmującą się digitalizacją klasyki literatury polskiej, działacze Fundacji przekształcają dzieła Kochanowskiego czy Fredry w teksty, umożliwiając operowanie na nich on-line: zaznaczanie motywów literackich, charakterystyk postaci, najważniejszych fragmentów fabularnych, robienie notatek, przypisów itp. W przypadku mniejszych utworów (wierszy, krótkiej prozy) możemy mówić o zastąpieniu medium papierowego - elektronicznym. Gdy mowa o powieściach, te udogodnienia przydają się raczej przy powtórkach, przygotowaniach do egzaminów, niemniej pozostaje kwestia...

5796

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]