Reklama

Acta Korczaka

Acta Korczaka

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Co jest lepsze dla twórczości Janusza Korczaka? Uwolnienie praw autorskich do jego dzieł czy ich ochrona przez Instytut Książki?
Janusz Korczak, Mężenin, 1937/38 r. fot. Hanna Rudniańska / ze zbiorów Joanny Rudniańskiej
D

Do Sądu Rejonowego w Lublinie z końcem maja wpłynął wniosek o ustalenie dokładnej daty śmierci Janusza Korczaka. Wyrok w tej sprawie będzie musiał rozstrzygnąć dylemat: czy twórczość słynnego społecznika powinna stać się częścią domeny publicznej, czy też powinny ją ochraniać prawa autorskie?

***

Rankiem 5, 6 lub 7 sierpnia 1942 roku granice Małego Getta szczelnie obstawiło SS oraz żołnierze ukraińscy i łotewscy. Wyprowadzili dzieci z sierocińca wraz z ich opiekunami. Janusz Korczak trzymał wychowanków za rękę. Szedł spokojny, bez kapelusza, w sportowych butach. A jego dzieci niosły (według jednej z wersji) flagę z wizerunkiem Króla Maciusia I, tytułowego bohatera najbardziej dziś chyba znanej książki Korczaka. Wagonem bydlęcym wywieziono ich do Treblinki. Wychowawca poświęcił życie swoim maluchom. Do końca...

Dyskusja o dacie śmierci Korczaka ma...

9738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]