Reklama

Lekcja sprzed pięćdziesięciu lat

Lekcja sprzed pięćdziesięciu lat

16.02.2003
Czyta się kilka minut
Okrągła rocznica procesu Kurii krakowskiej, jednej z najbardziej ponurych akcji reżimu przeciw Kościołowi w Polsce, ściągnęła uwagę i wydawców, i mediów. Odtwarzano pamięć wydarzeń i ich mechanizmy, nie pomijając wymowy ówczesnych reakcji. Przywoływane cytaty z wymuszanych wówczas oświadczeń brzmią dziś przerażająco, a cytujący nie kryją zgorszenia.
K

Krzysztof Masłoń w „Rzeczpospolitej” napisał ostatnio m.in.: „Jerzemu Turowiczowi i jego zespołowi zabrakło tej odwagi, którą wykazali zaledwie trzy tygodnie później, odmawiając zamieszczenia bałwochwalczego nekrologu po śmierci Stalina”. Moje własne krytyczne słowa na ten sam temat, wypowiedziane niegdyś do autora książki o „Tygodniku” Jacka Żakowskiego, zostały z kolei przywołane w niedawnym paszkwilu „Obłudnik Powszechny” drukowanym przez parę miesięcy w „Naszym Dzienniku”. I w związku z owymi właśnie pełnymi zgorszenia wypowiedziami późnych sędziów - tych kilka uwag dzisiaj.

Parę miesięcy temu ukazała się jeszcze jedna książka o prymasie Wyszyńskim, pióra dawnego polityka najpierw PAX-u, a potem koła Znak, Janusza Zabłockiego. Obejmuje tylko lata od objęcia urzędu Prymasa do wyjścia z internowania w październiku '56 i nosi znamienny podtytuł: „Opór i zwycięstwo”. Autor...

6909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]