Reklama

Ładowanie...

Lekcja geografii i religii

16.08.2021
Czyta się kilka minut
Wysunięte najdalej na północ wspólnoty katolików charakteryzuje niezwykła różnorodność.
Kościół katolicki w Tromsø, Norwegia, 2014 r. HINRICH BÄSEMANN / DPA / PAP
P

Pierwszy rzymskokatolicki kościół na dalekiej północy (68°13’N) powstał na początku XII w. w Kabelvåg w archipelagu Lofotów. Służył wówczas wikingom – rybakom, którzy rozpoczęli tradycję istniejącego do dziś centrum połowu dorsza. Suszone ryby z Morza Północnego już wtedy docierały do wielu katolickich społeczności w Europie, zaspokajając postne zapotrzebowanie wiernych. Kościół i osada przestały jednak istnieć w XV w. (podobnie jak osady wikingów na Grenlandii), a najdalej wysuniętym przyczółkiem katolicyzmu zostało biskupstwo Hólar (65°43’N) na Islandii. Północne misje średniowiecza zakończyły się dość krwawo w okresie reformacji, gdy skandynawscy władcy przyjęli luteranizm. Dziś kojarzący się z pokojem Islandczycy krwawo zakończyli istnienie ostatniej katolickiej diecezji na dalekiej północy – porwali biskupa Jóna Arasona i jego dwóch synów z Hólar i ścięli ich w południowej...

10201

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]