Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Leczenie pamięci

Leczenie pamięci

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Tylko głęboka duchowość może pomóc oczyścić raniącą pamięć. Także w podzielonej Polsce.
P

Przypatrując się temu, co działo się wokół pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego, a także obserwując komentarze dotyczące 25-lecia wydarzeń z 1989 r., trudno oprzeć się wrażeniu, że Polacy mają problem z pamięcią. I nie chodzi o to, że zapomnieliśmy, co działo się w kraju w ostatnich dekadach, albo że część z nas pamięta dobrze, a część źle i nieprawdziwie. Chodzi o to, że nasza pamięć – albo lepiej: nasze pamięci – generują konflikty i uniemożliwiają wspólne działanie.
Krzywe zwierciadło
Jak ustalili badacze pamięci, nie jest ona nigdy prostym odtworzeniem zdarzeń, tak, jak wyglądały one w przeszłości. Jest zawsze konstruktem, filtrującym i rekonfigurującym dane z przeszłości zgodnie z teraźniejszymi potrzebami jednostki czy grupy oraz z dominującym sposobem postrzegania świata czy preferowanymi sposobami zachowania. Oczywiście, następuje również pewne...

8273

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]