Reklama

Lecz ja wilkiem nie jestem

Lecz ja wilkiem nie jestem

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Czytając autobiografię Olega Zakirova, trudno się oprzeć wzruszeniu: napisana prostym językiem historia dojrzewania oficera KGB musi chwytać za gardło.
Z

Zakirov się zmienił: ze zwyczajnego oficera KGB-owskiego aparatu zmienił się w pewnym sensie w "jeźdźca sprawiedliwości", który na własną rękę i wbrew poleceniom swych władz prowadził poszukiwania ostatnich żyjących oficerów NKWD - tych, którzy brali udział w zbrodni katyńskiej. I zapłacił za to wysoką cenę.

To dziwna historia: nie tylko o dochodzeniu do prawdy, ale również o oglądanym z bliska KGB - instytucji, która Polakom kojarzy się z monolitem, a która, widziana od środka, okazuje się całością bardziej skomplikowaną.

Wspominając na przykład swój udział w wojnie afgańskiej, Zakirov pisze o funkcjonariuszach operacyjnych: "Samych siebie uważali za wilki i byli z tego dumni". Do autora książki bardziej pasuje fragment słynnego wiersza Osipa Mandelsztama "Tak, za chwałę tych dni":

Wiek, jak brytan wilkowi, do gardła...

1405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]