Reklama

Ładowanie...

Nasze Lenino

14.10.2008
Czyta się kilka minut
Bitwa pod Lenino to jedno z najbardziej wyrazistych miejsc pamięci: uosabia dramat Polaków na Wschodzie.
Żołnierze Dywizji Kościuszkowskiej w drodze na front, 1943 r. /fot. IPN
P

Podczas dyskusji, często prywatnych, niejeden z oficerów szczerze mi mówił, że wspólna walka prowadzi do kraju, a później drogi nasze mogą się rozejść" - tak wspominał Włodzimierz Sokorski, zastępca Zygmunta Berlinga, dowódcy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki - pierwszej jednostki formowanej u boku Armii Czerwonej przez komunistów w 1943 r. Sokorski, jako szef pionu politycznego dywizji, doskonale wiedział, że jej trzon stanowili żołnierze, którzy na własnej skórze odczuli terror NKWD.

W PRL był to temat zakazany - choć sama bitwa pod Lenino, pierwsza bitwa Dywizji Kościuszkowskiej, stoczona 65 lat temu w październiku 1943 r. - była jednym z fundamentów komunistycznej mitologii. Jednak im bardziej propaganda głosiła chwałę "chrztu oręża polskiego" - obchodzonego jako oficjalny Dzień Wojska Polskiego - tym większa część społeczeństwa PRL traktowała...

19822

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]