Reklama

Łaska w tłumaczeniu

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Chrzest łagodzi grzechy, daje łaskę uświęcającą; przez chrzest wchodzimy do Kościoła. Podobnie inne sakramenty.
C

Chcąc uzyskać łaskę, szukamy duchownego, który udzieli nam chrztu, czy też pozostałych sakramentów – z małżeństwem włącznie (choć akurat tego sakramentu udzielają sobie sami narzeczeni; duchowny jest świadkiem).
W rezultacie doszło do tego, że sakramenty, a zwłaszcza Eucharystię, zaczynamy traktować jako kanały, przez które Bóg wylewa na nas z nieba „łask strumienie”. W powszechnym rozumieniu słowo „łaska” niewiele już ma wspólnego ze świadomym działaniem Boga i człowieka. Łaska się „usamodzielniła” i stała się bezosobową, magiczną siłą; tajemną energią, którą można pozyskać pod warunkiem, że zna się osobę odpowiednio wtajemniczoną w rytuał albo samemu posiadło się odpowiednie właściwości.
Słowo „łaska” dawno wyszło z codziennego obiegu, stało się archaizmem lub terminem używanym przez teologów, którzy przez wieki zdążyli już na jej temat stworzyć niejeden traktat....

3603

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]