Reklama

Łańcuch wiary

Łańcuch wiary

09.01.2006
Czyta się kilka minut
---ramka 403604|prawo|3---Spotykam czasem ludzi, którzy się żalą, że ich modlitwa to monolog. Przemawiają do Boga, który milczy. Gdy wspominam, że słowa skierowane do nich przez Boga mogą znaleźć w Biblii, odpowiadają tak jak Włodzimierz Fenrych w tekście "Papierowy Chrystus" wydrukowanym na łamach miesięcznika "W drodze": "Jezus jest dla mnie postacią znaną wyłącznie z literatury. Nazarejczyka znam z paru ksiąg spisanych kilkadziesiąt lat po Jego śmierci. W jaki sposób mogę powierzyć swoje troski komuś, kogo znam tylko z literatury? Jak mogę rozmawiać z kimś takim? Czy nie mógłbym równie dobrze mówić do kartki papieru?".
O

Osoby tak myślące są w sytuacji podobnej do tej, w której znalazł się młody Samuel. Bóg zwracał się do niego po imieniu, a on biegł do Helego, bo myślał, że to człowiek go woła. Mądrość Helego polegała na tym, że potrafił rozpoznać głos Boga i pomógł Samuelowi uwrażliwić się na głos Najwyższego.

Kilka tygodni po wydrukowaniu tekstu Fenrycha znalazłem w redakcyjnej poczcie maila od jego brata Przemysława, który pisał do autora "Papierowego Chrystusa": "Napisałeś ciekawy i - jak zawsze - prowokacyjny tekst, ale dźwięczy w nim nieprzekonująca nuta... Staram się nieporadnie powierzać swoje troski Chrystusowi nie dlatego, że naczytałem się o Nim w Biblii. Ubolewam zresztą, że jestem grzesznie oporny wobec wezwań świętej Księgi. Jeśli określam się jako wierzący, to dlatego że wierzę, iż spotkałem Go w ludziach. Najpierw w naszej Mamie - zawsze byłem przekonany, że...

2549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]