Reklama

Ładowanie...

Łąka Powszechna zakwitła w Krakowie

Łąka Powszechna zakwitła w Krakowie

29.08.2022
Czyta się kilka minut
Na początku maja Fundacja Łąka i redakcja „Tygodnika Powszechnego” przekazały czytelnikom mieszankę nasion łąki kwietnej.
Łąka A.D. 2022 w kolorach ukraińskiej flagi: błękitny len, ogórecznik, facelia, żmijowiec, żółty rzepak, nagietek, koper, krokosz. Fot. Agnieszka Cynarska-Taran
T

To już trzecia odsłona tej akcji, tym razem jednak w szczególnych okolicznościach. Było to nieco ponad miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdy wszyscy wciąż szukali swojej roli w tym, co się działo. A co to było? Bezprecedensowa, niepowstrzymana, dla wielu wręcz niespodziewana fala międzyludzkiej solidarności. Solidarność z Ukraińcami i Ukrainkami widoczna była także w przestrzeniach publicznych – podczas demonstracji, koncertów charytatywnych czy po prostu – gdy ktoś wywiesił w oknie barwy Ukrainy. My także przyłączyliśmy się do rozpościerania ukraińskich flag, wysiewając na ich wzór duże łąki w trzech miastach – w tym w Krakowie, pod okiem redakcji „Tygodnika”. Mamy nadzieję, że 55 tysięcy niebiesko-żółtych łączek także odrobinę upiększyło tę pełną niepewności, ale też dobroci i współczucia wiosnę 2022 roku.

Często symbole narodowe są abstrakcyjne, odnoszą się do żywiołów czy cnót. Tymczasem jako osoby zajmujące się krajobrazem mamy wrażenie, że flaga Ukrainy jest niczym widok z okna na błękitne niebo i złote zboże. Mamy nadzieję, że kwiaty wysiane w tych kolorach sprawiły, że nasi goście poczuli się u nas trochę jak u siebie w domu.

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]