Reklama

Lady Chandos i żaby

Lady Chandos i żaby

24.07.2006
Czyta się kilka minut
fot. D. Czaja
1

1.

Nie jest przecież tak, że się w ogóle nie znamy. Elizabeth Costello to nie jest może ktoś bardzo nam bliski, ale też - od pewnego czasu - z całą pewnością ktoś nie całkiem nam obcy. To może nie od razu pani z sąsiedztwa, ale - powiedzmy - dobra znajoma. Choć nie sposób wykluczyć, że są czytelnicy, którzy wpisali ją z punktu do grona swoich przyjaciół. I to, zdaje się, nie licząc przesadnie na wzajemność.

Tę nieco kostyczną starszą panią, nobliwą i szanowaną w świecie anglosaskim australijską pisarkę ("rozgłos przyniosła jej czwarta powieść »Dom przy Eccles Street«"), powołał do życia południowo-afrykański pisarz James Maxwell Coetzee. Stała się ona ekspresyjną i wielce wyrazistą bohaterką Wykładów Tannerowskich, które przyszły noblista wygłosił w roku akademickim 1997/8 w Princeton. Wraz z kilkoma glossami uniwersyteckich...

19980

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]